واکسیناسیون بی درد با یک روش نوین

محققان هلندی توسعه دادند

پژوهشگران “دانشگاه لیدن”(Leiden University) هلند، در حال تلاش برای توسعه یک روش ساده و موثر برای انجام واکسیناسیون بدون درد هستند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از مدگجت، در حال حاضر برای انجام واکسیناسیون، معمولا سرنگ‌های دارای سوزن مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچ شخصی به خصوص کودکان از این عمل لذت نمی‌برند.

واکسیناسیون یا ایمن‌سازی به انجام کارهایی گفته می‌شود که با هدف جلوگیری از ایجاد عفونت یا کاهش حالت طبیعی بیماری در شخص، با تجویز آنتی بادی یا آنتی ژن به عمل آید.

“پچ‌های میکروسوزنی”(Microneedles patches) در گذشته توسعه یافته بودند، اما در حالیکه در بعضی از موارد آنها موثر هستند، باز هم محدودیت‌ها و مشکلات فراوانی دارند.

پژوهشگران “دانشگاه لیدن” در مطالعه اخیرشان یک رویکرد ترکیبی در استفاده از نانوذرات را در پیش گرفته‌اند که طی آن یک واکسن را با میکروسوزن‌ها پوشش می‌دهند. این امر سبب واکسیناسیون بی‌درد و موثر می‌شود.

نتایج آزمایشات پژوهشگران نشان داد که پوشش مناسب واکسن‌ها با نانوذرات، می‌تواند عملکرد ایمنی بهتری در بدن افراد بگذارد.

محققان از دو نوع میکروسوزن توخالی و میکروسوزن تو پر برای آزمایش بر روی موش‌ها استفاده کردند. پس از آن دریافتند که روش واکسیناسیون با نانوذرات مناسب‌تر و نسبت به روش‌های پیشین بدون درد است.

محققان همچنان در حال تلاش برای توسعه و بهبود پچ‌های میکروسوزنی هستند زیرا استفاده از آنها آسان و بدون درد است. /ایسنا

مطالب مرتبط