پارچه‌ای هوشمند تولید کرده‌اند که میزان حرارت بدن را تنظیم می کن

محققان دانشگاه “مریلند” پارچه‌ای هوشمند تولید کرده‌اند که میزان حرارت بدن را تنظیم می کند. امروزه گجت‌هایپوشیدنی لباس‌ها را نسبت به همیشه هوشمندتر کرده‌اند. اما یکی از ساده‌ترین انتظاراتی که ما از لباس‌های خود داریم این است که در فصل سرما ما را گرم و در فصل گرما ما را خنک نگه دارند.

حال محققان دانشگاه “مریلند “(UMD) ماده‌ای تولید کرده‌اند که گرمای بدن افراد را حس می‌کند و میزان گرمای بدن را تنظیم می‌کند.

ما همیشه برای تنظیم دمای بدن خود میزان لباس‌های خود را کاهش و یا افزایش می‌دهیم. اما پیشرفت‌های اخیری که در لباس‌های هوشمند انجام شده است، سبب شده که راه‌حل متفاوتی در این راستا فراهم گردد.

یکی از محصولاتی که در این زمینه تولید شده است، تولید ژاکتی است که یک طرف آن، بدن را گرم و طرف دیگر آن بدن را خنک می‌کند. پارچه‌ای که محققان دانشگاه “مریلند “(UMD) تولید کرده‌اند قادر است به امواج مادون قرمز واکنش نشان دهد.

اصلی‌ترین راهی که بدن انسان برای آزاد شدن گرما استفاده می‌کند نیز استفاده از امواج مادون قرمز است. پارچه‌ای که این محققان تولید کرده‌اند، از دو ماده مصنوعی مختلف تشکیل شده است. یک ماده آب را جذب می‌کند دیگری نیز آب را دفع می‌کند.

ایده ساخت پارچه این است که زمانی‌که عرق بدن توسط نیمی از تار پارچه جذب می‌شود، شکل تارهای آن بهم می‌ریزد و تارهای پارچه به یکدیگر نزدیک تر می‌شوند.

این حالت پارچه باعث می‌شود که در یک زمان بدن را به دو روش خنک کند. اول اینکه منافذ پارچه باز می‌شوند و به گرما اجازه می‌دهد که از بدن خارج شود. دوم اینکه نانولوله‌های کربنی که روی پارچه را پوشانده‌اند نیز به یکدیگر نزدیک تر می‌شوند. این تغییر باعث می‌شود اتصالات الکترومغناطیسی، امواج مادون قرمز را ۳۵ درصد بیشتر جذب کنند و گرمای بیشتری را از بدن صاحب لباس خارج کنند.

بنا بر اعلام تولید کنندگان این پارچه، محصول ساخت آن‌ها هم‌اکنون برای فروش در دسترس مشتریان است.

نتایج این پژوهش در مجله “Science” منتشر شد./خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط