پانسمان جدید ،زخم را ترمیم می‌کند

این سربازان، کسانی هستند که در جنگ زخمی می‌شوند اما پیش از رسیدن به بیمارستان، خون زیادی از دست می‌دهند. به همین دلیل، ارتش آمریکا در حال ابداع نوعی پانسمان است که می‌تواند زخم‌های در حال خونریزی را ترمیم کند و به این ترتیب، جان صدها یا حتی هزاران سرباز را نجات دهد.ارتش آمریکا در نظر دارد برای درمان سربازان زخمی، از یک پانسمان جدید استفاده کند که قابلیت ترمیم زخم را دارد.این پانسمان که از پلی‌استایرن و چسب ساخته شده، قدرت جذب را افزایش می‌دهد و امکان جذب مایعات را تا 80 درصد فراهم می‌کند. قدرت جذب این پانسمان، 5.7 برابر گاز استریل است که در حال حاضر برای پانسمان زخم‌ها از آن استفاده می‌شود.

به گزارش آردی نیوز، ارتش آمریکا اعلام کرده مرگ حدود 80 تا 90 درصد سربازان در میادین جنگ، ناشی از کنترل نشدن خونریزی است.

پلی‌استایرن، به استحکام و انعطاف پانسمان کمک می کند. اکریلیک اسید نیز قدرت جذب آن را بالا می‌برد و به لخته شدن خون سرعت می‌بخشد . بانداژ در هنگام متورم شدن، نوعی هیدروژل محکم را تشکیل می‌دهد که سه برابر محکم‌تر از گاز استریل است.

در چکیده مقاله این پژوهش آمده است: این پلیمر، با گاز استریل ترکیب می‌شود تا فرآیند تورم و تشکیل هیدروژل را، به سرعت صورت دهد. هیدروژل شکل گرفته، از ویژگی‌های مکانیکی امیدوارکننده‌ای برخوردار است.

به نظر می‌رسد این پانسمان جدید که برای شرایط بحرانی طراحی شده، عملکرد خوبی داشته باشد. این طرح، هنوز در مرحله پژوهش به سر می‌برد اما طراحان امیدوار هستند پس از آزمایش روی حیوانات، از آن در مقیاس گسترده استفاده کنند.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط