پژوهشگران چینی قصد دارند تا نخستین فرودگاه در قطب جنوب را احداث کنند

پژوهشگران چینی در پروژه اخیر خود قصد ساخت نخستین فرودگاه در قطب جنوب را دارند. پژوهشگران چینی قصد دارند تا نخستین فرودگاه در قطب جنوب را احداث کنند. به گفته پژوهشگران این عمل به طور گسترده ای انجام تحقیقات و عملیات در قطب جنوب را تسهیل خواهد کرد.ناحیه مورد نظر برای ساخت این فرودگاه، یک کلاهک یخی است که ۲۸ کیلومتر از “ایستگاه تحقیقاتی قطب جنوب ژونگشان”(Zhongshan Antarctic Station) فاصله دارد. پژوهشگران ناحیه مورد نظر برای ساخت این فرودگاه را در سفر سی و سوم خود به قطب جنوب در سال ۲۰۱۷ انتخاب کردند.

“کلاهک یخی”(Ice cap) پوششی گنبدی‌ شکل یا بشقاب‌ مانند از یخ و برف دائمی است که پهنه کوهستانی را می‌پوشاند به‌گونه‌ای‌ که هیچ قله‌ای از آن بیرون نیاید، این پوشش تحت تأثیر وزن خود در تمام جهت‌ها گسترده می‌شود و مساحتی کمتر از ۵۰ هزار کیلومتر مربع دارد. اگر مساحت ناحیه یخی بیشتر از پنجاه‌ هزار کیلومتر مربع باشد یخسار گفته می‌شود.

در ابتدا، فرودگاه تنها یک باند با طول ۱۵۰۰ متر و عرض ۸۰ متر خواهد داشت. اما پژوهشگران گفته‌اند در آینده باندهای بیشتری در فرودگاه مذکور خواهند ساخت تا هواگردهای ثابت‌بال بزرگ نیز بتوانند در آنجا فرود بیایند.

“هواگرد ثابت‌بال” یا “هواگرد بال‌ثابت”(fix-wing planes) هواگردی است که از بال‌هایش برای ایجاد نیروی برآر(lift force) رو به‌ جلو استفاده می‌کند. نیرویی که بر اثر برخورد هوا با سطوح فوقانی و تحتانی بال ایجاد و موجب بالا رفتن هواپیما یا ادامه پرواز آن شود را نیروی برآر می‌گویند.

شروع ساخت این فرودگاه روز دو نوامبر در سی و پنجمین سفر پژوهشگران به قطب جنوب انجام خواهد شد. در حال حاضر “Xueying ۶۰۱” تنها هواگرد ثابت‌بال است که در فرودگاه‌های روسیه به پرواز در آمده و فرود می‌آید.

مطالب مرتبط