پیش بینی میزان خطر ابتلا به سرطان سینه به صورت آنلاین!

پژوهشگران “دانشگاه کمبریج”(University of Cambridge) انگلستان، نوعی سیستم آنلاین ابداع کرده‌اند که می‌تواند میزان خطر ابتلا به سرطان پستان را محاسبه کند. این سیستم موسوم به “کن‌ریسک”(CanRisk)، عوامل گوناگونی از جمله عوامل ژنتیکی و محیطی را در نظر می‌گیرد تا میزان خطر ابتلا به سرطان پستان را به همراه زمان‌بندی دقیق و درمان‌های پیشگیرانه ارزیابی کند.

کن‌ریسک، بر مبنای الگوریتمی موسوم به “BOADICEA” ساخته شده و می‌تواند علاوه بر سابقه خانوادگی و متغیرهایی مانند وزن، مصرف الکل و سن یائسگی، بیش از 300 عامل ژنتیکی را نیز در نظر بگیرد.

“آنتونیس آنتونیو”(Antonis Antoniou)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: این نخستین بار است که بسیاری از عوامل موثر، در یک ابزار پیش‌بینی سرطان ترکیب می‌شوند. با کمک این سیستم می‌توان بسیاری از زنانی که در سطوح گوناگون ابتلا به سرطان پستان هستند، شناسایی کرد.

توانایی طبقه‌بندی دقیق بیماران با توجه به میزان خطر ابتلا به سرطان، به پزشکان کمک می‌کند برنامه دقیق‌تری برای مراقبت از بیماران داشته باشند و از غربالگری غیرضروری بیمارانی که کمتر در معرض خطر هستند و یا تجویز داروهای پیشگیری برای بیمارانی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، بپرهیزند.

آنتونیو افزود: این سیستم به پزشکان کمک می‌کند تا درمان مناسب هر بیمار را با توجه به سطح بیماری او ارائه دهند. ممکن است برخی از بیماران، به جلسات غربالگری و یا داروهای پیشگیری بیشتری نیاز داشته باشند اما مشکل برخی از بیماران، تنها با تغییر سبک زندگی یا رژیم غذایی برطرف شود.

کن‌ریسک در حال حاضر و پیش از استفاده گسترده، توسط پرستاران و پزشکان عمومی آزمایش می‌شود تا هنگام استفاده، محدودیت‌های کنونی را نداشته باشد.

این سیستم نیز مانند دیگر سیستم‌های ارزیابی مبتنی بر ژنتیک، برای کمک به پزشکان در مشاوره دادن به بیماران طراحی شده است. هنوز مشخص نیست که این ابزار تا چه میزان در دسترس قرار داشته باشد اما برای ارزیابی‌های مربوط به این گونه خطرات و مراقبت‌های ابتدایی از بیماران توصیه می‌شود.

“ریچارد روپ”(Richard Roope)، از اعضای موسسه خیریه “پژوهش سرطان انگلستان”(Cancer Research UK) گفت: اگرچه قرار داشتن در معرض خطر ابتلا به سرطان، احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد اما یک موضوع قطعی نیست. ابتلا به سرطان پستان در زنانی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، هرگز با میزان ابتلای زنان دیگر یکسان نیست اما همه زنان باید با پزشک خود در این مورد صحبت کنند.

این پژوهش، در مجله “Genetics in Medicine” به چاپ رسید

منبع: خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط