اندازه‌گیری میزان فیبر در مواد غذایی

کاربردی شدن دستگاه اندازه‌گیری میزان فیبر در مواد غذایی

محققان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان دستگاهی برای اندازه‌گیری میزان فیبر در مواد غذایی دام و انسان عرضه کردند که به گفته آنها دقت این دستگاه قابل مقایسه با دستگاه‌های پیشرفته ساخته شده است.

دستگاه اندازه‌گیری فیبر خام،‌ الیاف نامحلول در شوینده‌ خنثی (NDF) و اسیدی (ADF) با استفاده از امکانات داخلی با کیفیت بالا طراحی و ساخته شده است.

این دستگاه می‌تواند با دقت بالا بخش‌های الیافی مواد خوراکی دام و طیور و همچنین مواد غذایی انسانی را اندازه‌گیری کند. بدنه دستگاه با روکش رنگ کوره‌ای و ضد خش است و دیگ استیل آن نیز تحمل بالایی در برابر فشار دارد. سیستم کنترل حرارت دیجیتالی آن نیز مجهز به سنسور IC و دارای حساسیت زیاد است.

از جمله مزایای استفاده از دستگاه تعیین فیبر در آزمایشگاه‌های تغذیه و صنایع غذایی می‌توان به پایین بودن استهلاک قطعات و قابل مقایسه بودن دقت آن با نمونه‌های پیشرفته و گران قیمت اشاره کرد.

با استفاده از این دستگاه می‌توان در هر ست تا 40 نمونه آزمایش کرد که این امر صرفه‌جویی در وقت و هزینه را به دنبال دارد. تاکنون این دستگاه برای دانشگاه‌های ارومیه، بیرجند، تبریز، تهران (پردیس کرج)، ساری، فردوسی مشهد،‌ محقق اردبیلی و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی ساخته شده و تحویل داده شده است.

/ایسنا

مطالب مرتبط