ابداع یک میکروسکوپ برای مشاهده دی‌.ان‌.ای

اتحادیه اروپا اقدام به تأمین مالی برای توسعه میکروسکوپی موسوم به “سلی‌ویوئر” کرده است که می‌تواند حوزه تشخیص پزشکی را متحول کند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از میکروسکوپ مستر، یک میکروسکوپ فوق‌العاده واضح توسط اتحادیه اروپا در حال توسعه است که دانشمندان را قادر به دیدن کوچک‌ترین اجزای سلول‌های فردی از جمله دی‌ان‌ای می‌کند.

پروژه “سلی‌ویوئر”(CELLVIEWER) در حال توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز برای این میکروسکوپ قدرتمند است.

این پروژه می‌تواند تغییرات اساسی در نحوه بررسی سیستم‌های سلولی ایجاد کند و درک بهتری از فرآیندهای بیولوژیکی فراهم کند.

این میکروسکوپ در یک آزمون مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل بازیابی و تمایز سلول‌های بنیادی جنینی موش است.

این سلول‌های بنیادی می‌توانند به انواع دیگر سلول‌ها تبدیل شوند. با جمع آوری اطلاعات در سطح نانو، دانشمندان امیدوارند بتوانند یک مدل ایجاد کنند که بتواند پیش‌بینی کند که محرک‌ها چه نوع فنوتیپی را در یک ارگانیسم تولید می‌کنند.

این پروژه به مدت سه سال است در حال اجراست و دانشمندان اکنون درک بهتری از نحوه تبدیل سلول‌های بنیادی جنینی به انواع دیگر سلول‌ها پیدا کرده‌اند.

این تحقیق در نهایت می‌تواند به پزشکی اعصاب کمک شایانی کند. “سلی‌ویوئر” احتمالاً تبدیل به یک ابزار تشخیصی مهم برای اهداف پزشکی آینده خواهد شد.

تیم پروژه پشتیبانی از توسعه “سلی‌ویوئر” از یک کنسرسیوم جهانی از مؤسسات تحقیقاتی پیشرو آمده است و شامل متخصصان شناخته شده بین‌المللی در زمینه زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی و کروماتین، میکروسکوپ‌های فوق واضح، مدل‌سازی کمی از سیستم‌های بیولوژیکی و توسعه سخت افزار و نرم افزار است.

توسعه فناوری میکروسکوپی با پروژه‌های چند میلیون دلاری مانند “سلی‌ویوئر” توانایی بالقوه تغییر پزشکی مدرن را دارند. اما میکروسکوپ‌ها در خانه هم اثرگذار هستند، چرا که میکروسکوپ‌هایی که به گوشی هوشمند شما متصل می‌شوند می‌توانند دانشمندان نونهال را تحویل جامعه دهند.

آنها همچنین می‌توانند به بهبود سلامت افراد کمک کنند. به عنوان مثال یک میکروسکوپ متصل به گوشی هوشمند که توسط پروفسور “یوشیمیتو کوبوری” از دانشگاه ایلینوی ساخته شده است به مردان اجازه می‌دهد تا میزان اسپرم خود را نظارت کنند. سپس کاربران می‌توانند یک ویدئو از نمونه اسپرم خود ضبط کنند و سپس آن را برای تجزیه و تحلیل به یک آزمایشگاه ارسال کنند. /ایسنا

مطالب مرتبط