احتمال استفاده ناسا از فضاپیمای مسافربری بوئینگ

آزمایش فضاپیمای مسافربری شرکت بوئینگ (Boeing) به نام استارلاینر (CST-100 Starliner) ممکن است فراتر از یک آزمایش باشد، چرا که ناسا (NASA) احتمالا از آن در یک ماموریت استفاده خواهد کرد.
ناسا اعلام کرد که قرارداد خدمات تجاری خود را با بوئینگ به‌‌روز کرده است. مخصوصاً اینکه بوئینگ یکی از دو پیمانکاری است که در حال ساخت یک وسیله نقلیه مسافربری است که در نهایت قادر به حمل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی و بازگرداندن آن‌ها خواهد بود.
این تغییر در اولین پرواز آزمایشی بوئینگ لحاظ خواهد شد و طی دو هفته تا شش ماه، همراه با اضافه کردن یک جا برای خدمه‌ای دیگر تکمیل خواهد شد. به عبارت دیگر، اولین پرواز آزمایشی، دیگر آزمایشی نخواهد بود.
البته این خبر تعجب‌برانگیز نیست، چرا که دیوان محاسبات آمریکا در ماه ژانویه گزارش داد که گواهینامه پرواز انسانی-فضایی بوئینگ و اسپیس‌ایکس (SpaceX) به احتمال زیاد تا پایان سال ۲۰۱۹ به تعویق خواهد افتاد.
ناسا در حال حاضر تا پاییز ۲۰۱۹ برای فضانوردان خود در فضاپیمای روسی سایوز (Soyuz) جا دارد. اما روسیه صندلی بیشتری برای ارائه به ناسا ندارد، بنابراین ناسا برای فرستادن فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) با مشکل مواجه خواهد بود.
ناسا می‌گوید تنها راه این است که پروازهای آزمایشی اسپیس‌ایکس و بوئینگ را به عنوان پرواز واقعی انجام دهیم.

/ایسنا
مطالب مرتبط