انگلستان: شارژ خودروهای الکتریکی در حین رانندگی!

طرحی جدید در انگلیس پیشنهاد شده تا خودروهای الکتریکی را هنگام تردد شارژ کنند. خودروهای الکتریکی به زودی می توانند هنگام تردد در جاده به طور بی سیم شارژ شوند. این بخشی از یک پروژه پیشنهادی دولتی با بودجه ۵۳ میلیون دلار است. در این طرح پدهای شارژی در جاده تعبیه می شود که می توانند الکتریسیته را به زیر خودرو منتقل و در نتیجه به سطح شارژ آن بیفزایند. روش گفته شده مشابه شیوه ای است که در خودروهای اسباب بازی Scalextric  به کار می رود.  یک صفحه تماس فلزی زیر این اسباب بازی ها نصب می شود  که برق را از مسیر به خودرو منتقل می کند. مزیت این طرح بی سیم آن است که که نیازمند هیچ گونه تماس فیزیکی میان خودرو و سطح جاده نیست.

به گزارش آردی نیوز به نقل از خبرگزاری مهر ،  البته این نخستین باری نیست که چنین طرحی در شهرهای مختلف جهان پیشنهاد می شود. این پیشنهاد به عنوان بخشی از استراتژی وزارت حمل ونقل ارائه شده تا فناوری عدم انتشار گازهای گلخانه ای را ترویج کند.

 طبق این طرح نقاطی برای شارژ بی سیم خودرو در کنار جاده،  پارکنیگ ها، ایستگاه های خدماتی و حتی زیر جاده ها ساخته می شود. مقامات دولتی همچنین معتقدند خانه ها و دفاتر جدید باید همراه شارژرهای الکتریکی ساخته شوند.

 دیوید مارتل یکی از  مدیران شرکت های شارژ الکتریکی خودرو در این باره می گوید: شارژ بی سیم سبب می شود استفاده از خودروی برقی تا  حدممکن شبیه خودروهای بنزینی شود. اما دیگر نیازی به توقف در پمپ بنزین ها نیست.

شارژرهای بی سیم به وسیله فرایندی به نام القای الکترومغناطیسی فعال می شود. پدی در زمین جریان الکتریسیته را از طریق یک سیم پیچ منتقل می کند تا یک حوزه مغناطیسی ایجاد شود. این حوزه الکتریسیته را به رسیوری منتقل می  کند که زیر خودرو تعبیه شده است.

مطالب مرتبط