ایران، میزبان مسابقات جهانی رباتیک فیرا شد

برای سال 2020

رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا، از میزبانی ایران در بزرگترین رویداد ورزشی ربات‌ها در جهان در سال 2020 خبر داد.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از ایسنا، دکتر سروش صادق‌نژاد در نشست سالیانه هیئت رئیسه فدارسیون جهانی رباتیک فیرا با اشاره به حمایت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در توسعه فعالیت‌های رباتیک و هوش مصنوعی در چندسال گذشته در کشور افزود: امسال توانستیم در جلسه هیئت رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا در زمان برگزاری مسابقات جهانی سال 2018 در کشور تایوان حضور داشته باشیم. با ارائه پیشنهادی قوی از سوی کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا و دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، کشورمان ایران با توجه به سابقه حضور موفق گروه‌های مختلف ایرانی در بخش‌های دانش‌آموزی و دانشجویی و با توجه به توسعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی کشور در این حوزه، به عنوان میزبان رقابت‌های بیست و پنجمین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا 2020 برگزیده شد.
صادق‌نژاد اضافه کرد: این افتخار بزرگی برای جامعه علمی کشور است که با حضور کشورهای قدرتمند عضو فدارسیون جهانی رباتیک فیرا از مناطق مختلف دنیا از جمله کانادا، ژاپن، انگلستان، آلمان، روسیه، ترکیه، چین، مالزی، کره جنوبی، سنگاپور، برزیل، مکزیک، تایوان، اندونزی و فیلیپین، ایران را به عنوان میزبان این رقابت‌ها در سال 2020 و در بیست‌وپنجمین سالگرد تاسیس فدراسیون برگزید تا ایران در مرداد ماه 1399 میزبان این رقابتها در جزیره زیبای کیش باشد.
عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا افزود: برگزاری این رقابتها در ایران زمینه‌ساز ورود تیم‌های مطرح رباتیک دنیا به کشورمان و شکل‌گیری فعالیت‌های مشترک با دانشگاه‌ها و مراکز علمی دیگر کشورها است.
وی با تاکید بر ضرورت توسعه علم رباتیک و هوش مصنوعی در کشور اضافه کرد: این علم روز در دنیا که بسیاری از صنایع مختلف را در برمی‌گیرد، علاوه بر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد خودکفایی در بسیاری از صنایع، به نخبگان ایرانی برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا نیز کمک خواهد کرد. خوشبختانه برنامه‌های مختلفی در این حوزه مسابقاتی در سطح کشور توسط دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود، اما برگزاری مسابقاتی در این سطح برای اولین بار در کشور می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد نگرشی جدید در فعالیت‌های علمی و پژوهشی و همچنین توسعه دانشگاه‌های نسل سوم کشور داشته باشد. نگاه ویژه کشورهای منطقه به این علم و همچنین راه‌اندازی وزارتخانه هوش مصنوعی در برخی از کشورهای همسایه، نشان‌دهنده اهمیت این حوزه در صنعت و توسعه کشورها بوده و ما را ملزم می‌کند که باید برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری درستی در این بخش انجام داد.
وی همچنین به توانمندی‌های محققان کشور در عرصه‌های تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار اشاره کرد و افزود: در حال حاضر شرکت‌های مختلف دانش‌بنیان در سطح کشور و در مراکز رشد و پارکهای علمی و فناوری داخل مستقر هستند که باید با شناسایی ظرفیتها و زمینه‌سازی فعالیت گسترده این مجموعه‌ها به حمایت از آنها پرداخت. با پذیرفتن قابلیت‌ها و توانمندی‌های جوانان محقق ایرانی در این حوزه، جوانگرایی و سیاست‌گذاری درست، می‌توان امید داشت تا این حوزه، کشور را از مسیر خام‌فروشی رهایی بخشد.
رئیس اداره انجمن‌های علمی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تمرکز کشور بر حمایت از تولیدات داخل و با توجه به شعار سال جاری در حمایت از کالای ایرانی، گفت: تولیدات با کیفیت و قیمت مناسب در داخل در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی امکان‌پذیر بوده و برگزاری مسابقات بهانه‌ای برای تشویق، ترغیب، ترویج و بالابردن اطلاعات محققان این حوزه، حمایت از کسب مهارت پژوهشگران و در نهایت محلی برای تبادل این دانش با دنیاست.
بر اساس اعلام دانشگاه امیرکبیر، صادق نژاد ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌های جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در توسعه این علم و حمایت و پشتیبانی دولت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان پیشتاز توسعه پایدار در کشور و یکی از پیشگامان این حوزه، بتواند با همکاری سایر دانشگاه‌های مطرح کشور، نهادهای دولتی و خصوصی این رویداد را به بهترین نحو ممکن برگزار کرده و افتخاری دیگر را برای کشورمان کسب کنیم.

مطالب مرتبط