برنامه‌ای که ذهن شما را می‌خواند و می‌نویسد

مدت‌هاست کیبوردهای هوشمندی در دسترس هستند که صوت را به متن تبدیل می‌کنند؛ کافی است شما دیکته کنید و آنها بنویسند. حالا پژوهشگران دانشگاه استنفورد آمریکا به فناوری جدیدی دست یافته‌اند: پیاده‌کردن افکار.

تکنولوژی جدیدی در دست تکوین است که می‌تواند ذهن را بخواند و امواج مغزی را به متن مبدل کند. در یکی از آزمایش‌ها از مرد ۶۵ ساله‌ای که فلج است، خواسته شد مضمون یک نامه و نوشتن آن با دست را تصور کند.

فرد مورد آزمایش، چندین سال قبل بر اثر آسیب نخاعی از گردن به پایین فلج شده و قادر به صحبت نیست اما نوشتن را از کودکی آموخته است.

الکترودهایی که روی سر این فرد قرار گرفته بود، سیگنال‌های مغزی او را در پردازش با یک برنامه تطبیقی رایانه‌ای، به حروف و جمله تبدیل کردند.

محققان می‌گویند حین نوشتن حروف، الگوهای محرک آشکاری در مغز پدیدار می‌‌شوند و حتی وقتی دست یارای نوشتن نداشته باشد، تصور امر محرک‌ خواهد بود.

اختراع تازه بر همین بنیاد استوار است: تداعی آن چه پیش‌تر الگوهای محرک‌ را ایجاد می‌کرد.

فناوری تازه به کمک افرادی خواهد آمد که به دلیل فلج مغزی، ناتوانی حرکتی و گفتاری دارند و تنها از طریق متن می‌توانند با دیگران‌ارتباط برقرار کنند. آزمایش‌ها نشان داده که سرعت تبدیل فکر به کلمه نیز تابعی خواهد بود از سرعت گردش ذهن فرد مربوطه.

فرد مورد آزمایش در دانشگاه استنفورد موفق شد ۹۰ حرف در دقیقه بنویسد. نتیجه‌ای مطلوب با سرعت بالا؛ تقریبا به اندازه حروفی که افراد غیرمعلول طی یک دقیقه روی تلفن‌‌های هوشمند خود تایپ می‌کنند.

این فناوری البته هنوز در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد ولی پژوهشگران امیدوارند به زودی آن را روانه بازار کنند.

جهان علم قبل از این، برای افراد فلج  این امکان را فراهم کرده که با ردیابی حرکات چشم آنها، حروف را به کیبورد کامپیوتر منتقل کند. سرعت خوانش ذهن در تکنولوژی تازه اما دو برابر متد ردیابی حرکات چشم است.

منبع: دویچه وله
مطالب مرتبط