جاده با قابلیت شارژ خودروهای برقی

بهره‌برداری از اولین جاده با قابلیت شارژ خودروهای برقی

زیرساخت‌های لازم برای تردد خودروهای الکتریکی اولین شرط توسعه این وسایل نقلیه پاک است. به همین منظور کشورهای پیشرفته با ایجاد این زیرساخت‌ها و طرح‌های تشویقی برای خریداران و سازندگان خودروهای الکتریکی شرایط توسعه سریع‌تر این وسایل نقلیه تازه‌وارد را ایجاد می‌کنند.

به‌تازگی نخستین جاده برقی در سوئد به بهره‌برداری رسیده است. خودروهای سواری و کامیون‌های برقی با حرکت در این جاده شارژ می‌شوند.

به گزارش آردی نیوز به نقل از نشریه گاردین حدود ۲ کیلومتر ریل برقی در این جاده کار گذاشته‌شده است و شارژ خودرو بااتصال یک بازو به این ریل ممکن می‌شود. با تغییر مسیر خودرو و خروج از جاده، این بازو به‌طور خودکار جمع می‌شود.

هزینه شارژ خودرو به این روش به‌طور خودکار محاسبه‌شده و از حساب راننده کسر می‌شود. این جاده در نزدیکی استکهلم، فرودگاه بین‌المللی آرلاندا را به یک پایانه حمل‌و‌نقل متصل می‌کند.

به گزارش دنیای اقتصاد، دولت سوئد نقشه توسعه جاده‌های برقی در سراسر این کشور را منتشر کرده است. گسترش چنین جاده‌هایی سبب ترویج استفاده از خودروهای برقی می‌شود. مهم‌ترین مشکل استفاده از خودروهای برقی در حال حاضر برد مسافتی کوتاه این خودروها و نیاز به شارژ مجدد است که با استفاده از این فناوری خودروهای برقی در طول حرکت در جاده نیاز به شارژ مجدد نخواهند داشت. سوئد قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ حمل‌و‌نقل برقی را جایگزین خودروهای درون‌سوز کند.

به‌تازگی ولوو از اولین کامیون برقی خود برای خدمات شهری رونمایی کرده است. توسعه این خودروها به کشورهای پیشرفته کمک می‌کند تا به مقدار قابل‌توجهی از مصرف سوخت‌های فسیلی بی‌نیاز شوند

مطالب مرتبط