ساخت یک ابزار الکترونیکی برای کنترل آسم

با تلاش پژوهشگران کانادایی محقق شد

پژوهشگران کانادایی برای بهبود کیفیت مراقبت از بیماران مبتلا به آسم، نوعی ابزار الکترونیکی ابداع کرده‌اند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از فیز، پژوهشگران کانادایی، ابزار الکترونیکی جدیدی برای بررسی آسم ابداع کرده‌اند که می‌تواند به افراد مبتلا به این بیماری در کنترل بهتر آن کمک کند.

هدف این پژوهش، مشخص کردن تأثیر و یا عدم تأثیر “سیستم الکترونیکی مدیریت آسم” (eAMS) در پر کردن شکاف‌های موجود در مراقبت از آسم است. این سیستم جدید، نخستین ابزار مراقبت از آسم در نوع خود به شمار می‌رود که بر شواهد تکیه دارد.

دکتر “سمیر گوپتا” (Samir Gupta)، از دانشمندان “بیمارستان سن مایکل” (NHS) تورنتو و سرپرست این پژوهش گفت: بیشتر بیماران هنوز نمی‌توانند بهترین نوع درمان را دریافت کنند؛ در نتیجه بیماری آنها با روند ضعیفی کنترل می‌شود. پزشکان برای ارائه بهترین نوع درمان، با موانع بسیاری از جمله کمبود زمان، دانش، آموزش و منابع محلی روبه‌رو هستند. ما سعی داریم با بهره‌برداری از نیروی فناوری، این موانع را پشت سر بگذاریم.

“گوپتا” و گروهش، به مدت دو سال با ۲۳ پزشک همکاری کردند و توانستند ۱۲۷۲ بیمار مبتلا به نوعی آسم منحصر به فرد را مورد بررسی قرار دهند. آنها در این پژوهش، از سیستم eAMS برای تحلیل شرایط بیماران و کیفیت مراقبت از آنها استفاده کردند.

این ابزار کنترل جدید طوری طراحی شده که بیماران بتوانند با کمک آن، به تنهایی وضعیت سلامت خود را بررسی کنند.

“کورتنی پرایس” (Courtney Price)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما نشان می‌دهد که ابزار الکترونیکی بررسی سلامتی که طراحی دقیقی دارند، می‌توانند نقش مؤثری در مراقبت‌های ابتدایی داشته باشند و کیفیت مراقبت را افزایش دهند.

این پژوهش، در مجله ” European Respiratory Journal” به چاپ رسید. /ایسنا

مطالب مرتبط