سیستم سرمایش خورشیدی در واحد علوم و تحقیقات

نصب سیستم سرمایش خورشیدی در واحد علوم و تحقیقات

محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد موفق به طراحی و ساخت سیستم سرمایش خورشیدی شدند که این سیستم در این واحد دانشگاهی نصب شد.

به گزارش آردی نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی دکتر حمید سلیمانی‌مهر با اعلام این خبر گفت: در این سیستم که ساخت تمامی تجهیزات و طراحی آن توسط محققان واحد علوم و تحقیقات صورت گرفته است، با استفاده از یک بشقابک به قطر دو متر و ردیاب و جاذب بکار برده شده در آن، توانسته‌ایم انرژی خورشید را به سرمایش تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه از مزیت‌های سرمایش خورشیدی طراحی شده توسط محققان واحد علوم و تحقیقات می‌توان به ثابت بودن جاذب در آن اشاره کرد، افزود: انرژی خورشید در این سیستم پس از جذب توسط جاذب، سبب گرم شدن روغن موجود در سیکل روغن طراحی شده می‌شود و در نهایت این حرارت توسط سیستمی جذبی به سرمایش تبدیل خواهد شد.

سلیمانی‌مهر با بیان اینکه این طرح در حال حاضر به صورت نیمه صنعتی است، افزود: از جمله اهداف ما در طراحی این سیستم در واحد علوم و تحقیقات، تأمین انرژی سرمایشی کل واحد در آینده و همچنین کمک به تأمین انرژی سرمایشی در کشور از طریق انرژی خورشیدی است. در این راستا سعی داریم تا پایان نامه‌های بیشتری را در این حوزه تعریف کنیم.

این پژوهش در قالب پایان‌نامه محمد فاطمی از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دکتر حمید سلیمانی مهر و دکتر شهرام اعتمادی و مشاوره مهندس نادر دیزجی صورت گرفته است.

عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات درباره اهمیت این پژوهش اظهار داشت: امروزه در دنیا موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر به واسطه معضلاتی نظیر آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از سوخت‌های فسیلی، دارای اهمیت بالایی است.

وی افزود: ایران از لحاظ انرژی خورشیدی از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است به نحوی که در طول سال ۳۰۰ روز آفتابی در ایران وجود دارد.

سلیمانی‌مهر با بیان اینکه در دنیا از انرژی خورشیدی به دو صورت فتوولتاییک و حرارتی استفاده می‌شود، افزود: فتوولتاییک راندمان بسیار کمتری نسبت به روش حرارتی دارد، به نحوی که در بهترین حالت تنها ۱۸ درصد راندمان دارد، این درحالی است که در حوزه تبدیل انرژی خورشید به صورت حرارتی این راندمان بالای ۷۰ درصد است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه فناوری ساخت سیستم‌های حرارتی در دنیا فعالیت زیادی صورت نگرفته است، ادامه داد: با توجه به اینکه تابش خورشید در ایران برای استفاده از انرژی آن به صورت حرارتی بسیار مناسب است، بنابراین بکارگیری این روش بهترین شکل استفاده از انرژی خورشیدی در ایران است

مطالب مرتبط