محقق ایرانی موفق به ابداع حسگری شده که قادر به شناسایی آنی شکل گیری یخ بر روی بال هواپیماها می باشد

یک محقق ایرانی مقیم کانادا به نام کیانا میرشهیدی موفق به ابداع حسگری شده که قادر به شناسایی آنی شکل گیری یخ بر روی بال هواپیماها و همین طور ماهیت این یخ است.

به گزارش نیواطلس، یخ زدن بال هواپیماها یکی از عوامل اصلی وقوع سوانح هوایی و همین طور سقوط آنهاست. اگر چه خلبانان با چشم های خود می توانند این مساله را درک کنند، اما گاهی خطای انسانی باعث می شود آنها در تشخیص های خود اشتباه کنند. اما اختراع یک حسگر تازه مشکل مذکور را برطرف می سازد.

این حسگر توسط یک محقق ایرانی دانشگاه بریتیش کلمبیا به نام کیانا میرشهیدی و با همکاری محقق دیگری به نام بن ویلشراین ابداع شده است. میرشهیدی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است. این پروژه تحت سرپرستی پرفسور محمد ظریفی و پرفسور کوین گلووین، اعضای هیات علمی دانشگاه بریتیش کلمبیا تکمیل شده است.

حسگر یادشده از امواج میکروویو برای شناسایی سریع شکل گیری یخ بر روی بال هواپیما بهره می گیرد و این امر باعث می شود خلبان حتی از وجود یخ هایی که به طور عادی و با چشم قابل مشاهده نیستند، مطلع شود.

حسگر یادشده مستحکم و ارزان بوده و در بررسی های آزمایشگاهی در عرض چندثانیه موفق به شناسایی تشکیل یخ و اطلاع رسانی آن شده است. این در حالی است که افراد عادی برای شناسایی این یخ ها به دو دقیقه زمان نیاز داشته اند.

علاوه بر این، خلبان ها معمولا زمانی یخ های بال هواپیما را مشاهده می کنند که سرمای هوا به زیر ده درجه سقوط کند و تا قبل از آن یخ های شکل گرفته به علت نازکی و کمرنگی با چشم غیرمسلح قابل شناسایی نیستند.

حسگر جدید می تواند آب شدن یخ و بازگشت شرایط بال هواپیما به وضعیت عادی را نیز شناسایی کند و بر روی انواع هواپیما قابل نصب است.

منبع:خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط