مهم‌ترین سیستم عامل اپل چه تغییراتی دارد؟

اپل در کنفرانس WWDC 2021 بخش مهمی از محصولات خود را معرفی کرد که مهم‌ترین آنها iOS 15 است.   دراپلیکیشن‌هایی مانند فیس تایم، iMessages، نقشه، آب‌وهوا و عکس، تغییرات اساسی رخ داده است.

فیس تایم با توجه به بحران کرونا و افزایش پدیده دورکاری تغییرات اساسی را به خود دیده است. Spation Audio به فیس تایم اضافه شده که امکان صدای سه بعدی را جلسات فراهم کند تا حس واقعی‌تری به جلسات بدهد.

حذف صدای مزاحم در جلسات از دیگر قابلیت های فیس تایم جدید است.

iOS 15، دارای توانایی جدیدی است که Portrait Mode  نام دارد. در این قابلیت  تصویر پس زمینه  را می‌توان در حالت‌های مختلف مات کرد یا نشان نداد.  لینک جلسات را هم در نسخه جدید فیس تایم می توان بصورت لینک اشتراک گذاری کرد با این قابلیت اپل به رقابت با زوم و اسکایپب می‌رود. از طرفی می‌توان محتوای اپل موزیک یا اپل تی وی را هم در جلسات فیس تایم اضافه کرد.

در قسمت  اعلانات iOS 15، ابعاد بزرگ‌تر شده تا کاربر تمرکز بیشتری داشته باشد. از طرفی حالت Fucus، در سیستم عامل جدید تعبیه شده این بخش کمک می‌کند به کاربر اجازه شخصی سازی بیشتر داده شود .

در بخش عکس هم تغییراتی رخ داده است ، در این قسمت سیستم عامل با استفاده از هوش  مصنوعی دارای حالتی با نام OCR است این مورد جدید به کاربران کمک می‌کند تا بصورت اتوماتیک متنی که در تصاویر هستند را تایپ شده در اختیار کاربر قرار دهد.

گذشته از سیستم عامل iOS 15 اپل چندین نرم افزار و سیستم عامل جدید را هم معرفی کرد.

Wallet، اپلیکیشن جدید اپل است؛ این اپ قرار است در جایگاهی باشد که بتواند کلید‌های دیجیتالی ثبت کارت‌های شناسایی و رمزگذاری را اجرا کند.

در iOS 15  جدید اپ نقشه هم تغییراتی به خود دیده است. اپل می‌گوید حالت‌های سه بعدی، دقت نقشه و نوع کارکردن با آن را توسعه داده است.

در سیستم عامل جدید کاربران قادر خواهند بود وضعیت و برخی فاکتورهای حیاتی را با اعضای خانواده اشتراک گذاری کنند. اتصال به شبکه خدمات درمانی یکی دیگر از قابلیت های این سامانه است این مورد مخصوصا برای افرادی با پیشینه مریضی یا افراد مسن بسیاری کاربردی است.

 iPadOS 15 از دیگر محصولات جدید اپل است  این سیستم عامل برای آی‌پدهای اپل توسعه یافته است. اپل در این سیستم عامل سعی کرده امکانات بیشتری را نسبت به iOS 15 ارائه کند.

در این سیستم عامل، دستیار سیری توسعه بیشتری پیدا کرده است. دستیار صوتی سیری بصورت آفلاین تا پیش از این کار نمی‌کرد. حالا در نسخه جدید  سیری می‌تواند بدون نیاز به اینترنت به برخی پرسش ها امکان پاسخگویی داشته باشد.

سیستم عامل جدید برای رایانه‌های سری مک با نام macOS Monterey از محصولات جدیدی است که اپل امید زیادی به آن دارد. در این سیستم‌عامل جدید بین رایانه‌های مک و با دستگاه‌های دیگر اپل ازجمله آی‌پدها امکان هم‌گام سازی وجود دارد در واقع ماوس، صفحه کلید آی‌پد و رایانه می‌توانند یک سیستم یکپارچه را تشکیل دهند.

در این سیستم کاربر می‌تواند در آی‌پد فایلی را بردارد و با کشیدن ماوس آن را به مک بوکش انتقال دهد.

 SharePlay یکی دیگر از ویژگی‌هایی بود که اپل  معرفی کرد. در این خدمات جدید کاربران می‌توانند محتوای متفاوت مانند موسیقی یا فیلم یا یک فایل سه بعدی را درزمان پخش در FaceTime برای اعضای جلسه نشان دهند.

در پلتفرم tvOS 15  کاربران  قادر خواهند بود تصویر زنده چند دوربین را برای اینکه بتواند اطراف منزل خود را کنترل کنند در این سامانه ببینند. در این سیستم اگر فردی از در خانه وارد شود دوربین امنیتی، او را تعقیب می کند و در گوشه مانیتور اخطار ظاهر می‌شود .

حریم خصوصی یکی دیگر از مواردی است که اپل سعی در توسعه آن دارد. یکی از مواردی که اپل روی آن تاکید کرده Mail Privacy Protection است. این ویژگی به اپلیکیشن ایمیل این شرکت اضافه شده تا موارد مشکوک امنتیتی را بهتر از بین  ببرد یا گزارش کند.

اپل در سیستم‌ عامل ساعت‌های هوشمندش هم تغییراتی را داده است و با این تغییرات هشتمین نسخه‌ این سیستم عامل معرفی شده است. یکی از مهم‌ترین این تغییرات بهبود مانیتورینگ سلامتی کاربر است. مثلا امکان Mindfulness  به کاربر کمک می کند تا تنفس بهتری داشته باشد و با کنترل تنفس آرام‌تر شود.

برای رقابت با کروم، اپل سعی کرده تا سافاری را بهبود دهد. حالا سافاری می‌تواند آدرس آی‌پی را مخفی نگه دارد با این روش می‌توان بصورت ناشناس وب‌گردی کرد. از طرفی اپل سعی کرده ظاهر این سامانه را تغییر دهد. حالا در سافاری تب‌ها ظاهر متفاوت‌تری دارند.

در ایرپادز اپل هم تغییراتی داده است از این پس امکان یافتن این وسایل با Find My  سریع تر انجام می شودو از طرفی ایرپادز می تواند برخی متون مهم را برای کاربرش بیان کند.

مطالب مرتبط