رونق کسب و کار با هوش مصنوعی رباتیک اجتماعی

هوش مصنوعی رباتیک اجتماعی به کسب و کار شما رونق می‌دهد؟

هوش مصنوعی رباتیک شیوه زندگی و کار ما را دستخوش تغییر کرده است. هوش مصنوعی چه فرصت‌هایی برای کسب و کار فراهم می‌کند؟

به گزارش آردی نیوز به نقل از یورونیوز، اتحادیه اروپا برای تقویت حوزه روباتیک و هوش مصنوعی برنامه‌هایی را برای حمایت از شرکتهای رایانه‌ای که در حوزه ساخت و طراحی روبات فعالیت می‌کنند،‌ آغاز کرده است. همچنین قصد دارد سعی می کند اعتماد بازرگانان را نسبت به این موضوع جلب کند که فناوری هوش مصنوعی می‌تواند در شیوه کسب و کار نیز تحولی عظیم به وجود بیاورد.

دانیل گیلبلد، محققان ارشد و مدیر آزمایشگاه تصمیم، شبکه و تجزیه و تحلیل شرکت سوئدی فناوری اطلاعات موسوم به RISE SICS می‌گوید:‌ «هوش مصنوعی از پتانسیل بسیار بسیار بالایی برای رشد برخوردار است. می‌توان از آن در فرایند خودکارسازی کسب کار،‌ تولید و ایجاد خدمات هوشمند استفاده کرد. هوش مصنوعی در دراز مدت در شیوه‌های کسب و کار تحولات عظیم ایجاد می‌کند.»

استفاده از ربات برای خودکارسازی زنجیره تامین

استارت آپ موسوم به ​فورهات رباتیک،‌ در استکهلم یک ربات اجتماعی هوشمند طراحی کرده است که با انسان تعامل برقرار می‌کند. این شرکت نوپا یکی از شرکت‌های طراحی ربات در اروپاست که از حمایت‌های اتحادیه اروپا برای ترویج فناوری‌های رباتیک بهره‌مند می‌شود.

​ربات فورهات در حال حاضر در فرودگاه فرانکفورت مسافران را راهنمایی می کند. ​اما طراحان آن ایده های بزرگ‌تری برای آینده در سر دارند.

سامر الموباید،‌ مدیر عامل شرکت روباتیک فورهات می‌گوید:‌ «صنعت روباتیک از پتانسیل بالایی برخوردار است. علوم رباتیک عرصه بزرگ و جدیدی است که رقیبی ندارد . ربات‌ها می‌توانند همه جا باشند در خانه،‌ مدرسه،‌ کلینیک‌ها و مراکز خرید. اگر موفق شویم در این زمینه شرکتی راه بیاندازیم خیلی بزرگ خواهد بود.»

نگرانی‌هایی نسبت به تاثیر فناوری هوش مصنوعی بر زندگی ما و به‌ویژه بر مشاغل وجود دارد. اما اگر بخواهیم صرفا از منظر تجاری نگاه کنیم، رباتها می توانند باعث پیشرفت کسب و کار شوند.

دانیل گالیبلاد،‌ کارشناس هوش مصنوعی در این باره می‌گوید:‌ «استفاده از روبات برای خودکارسازی تولید و زنجیره تامین در شرکت به پیشرفت آن کمک می‌کند. مثلا می توان با اتوماسیون میز کمک، تعامل با مشتری را رباتیزه کرد، یا از طریق ساخت مدل و سیستم و یادگیری ماشین به توسعه محصول کمک کرد.»

​یک کارآفرین چگونه می‌تواند بفهمد که فناوری هوش مصنوعی به درد کسب و کارش می‌خورد یا نه؟‌

کارشناس سوئدی هوش مصنوعی می‌گوید:‌ «باید ببینید امروز با این فناوری چه کارهایی می‌توان انجام داد و چه کارهایی نمی توان انجام داد. خوشبختانه درباره فناوری ربات و هوش مصنوعی مطالب زیادی روی اینترنت وجود دارد.»‌

  • فناوری های نوظهور مثل هوش مصنوعی، علم رباتیک، و داده های انبوه، نحوه کار و زندگی ما را دیگرگون می کند.
  • هوش مصنوعی بالقوه می تواند مشکلات بزرگی را در زمینه درمان بیماری های مزمن، پیش بینی تهدیدهای سایبری و خلق فرصت های تازه برای شرکت های نوآور حل کند.
  • اما همه از این فرصت ها بهره نمی گیرند: در سال ۲۰۱۷ تنها ۲۵درصد شرکت های بزرگ و ده درصد شرکت های خرد و متوسط در اتحادیه اروپا از تحلیل انبوه داده ها بهره بردند و تنها یکی از هر پنج شرکت در تراز بالای بهره برداری از فناوری دیجیتال قرار دارند.
  • شرکت تازه تأسیس فورهات، چشم بسته گام بزرگ را برداشته است و بر اساس سال ها تحقیق و آزمودن طرح های مختلف هوش مصنوعی اجتماعی، سیستم رابط جدیدی برای ارتباط بین انسان و کامپیوترساخته است.
  • این ربات اجتماعی را می توان در زمینه های آموزشی، درمان و مراقبت های بهداشتی به کار گرفت و برای شرکت سازنده آن جوایز علمی متعدد به همراه داشته است از جمله جایزه کریستین بنوا، و جایزه آی سی ام آی برای بهترین نمایش علمی.
  • برای کمک به مردم و شرکت های تجاری که بیشترین بهره را از هوش مصنوعی ببرند، اتحادیه اروپا در آوریل ۲۰۱۸ برنامه ای پیشنهاد کرده است تا سرمایه گذاری در هوش مصنوعی بیشتر شود، داده های عمومی در دسترس همه قرار بگیرد، از آموزش مهارت های دیجیتال پشتیبانی شود، و تضمین شود چارچوب های مناسب اخلاقی و حقوقی برای فناوری دیجیتال وجود دارد

مطالب مرتبط