پلاستیک های نیمه هادی

ساخت پلاستیک های نیمه هادی با روشی آسان

محققان کانادایی در جریان تحقیقی روشی ابداع کرده اند که به زودی ساخت پلاستیک های نیمه هادی پایدار ، ارزان قیمت و قابل انعطاف را به واقعیت تبدیل می کند.
به گزارش آردی نیوز نقل از پایگاه اینترنتی یورک الرت، محققان دانشگاه واترلو در کانادا در این تحقیق با استفاده از یک واکنش ساده آب زدایی که تنها محصول جانبی آن آب است، روشی برای ساخت پلیمرهای کانجوگیت (پلاستیک هایی که همانند فلزات الکتریسته را هدایت می کنند) ابداع کرده اند.
به گفته محققان، طبیعت از این واکنش میلیاردها سال و صنعت بیش از صد سال استفاده کرده است. این واکنش یکی از ارزان قیمت ترین و مناسب ترین واکنش ها برای محیط زیست در زمینه تولید پلاستیک است.
اکنون محققان دانشگاه واترلو با موفقیت این واکنش را برای تولید پلی‌آرن ها بکار برده اند؛ پلی آرن ها طبقه ای از پلیمرهای کانجوگیت هستند که به بیشترین میزان مورد مطالعه قرار گرفته است و از آن برای ساخت ابزارهای الکترونیکی سبک وزن و ارزان قیمت مانند سلول های خورشیدی، نمایشگرهای ال.ایی.دی و حسگرهای شیمیایی و بیوشیمیایی استفاده شده است.
آب زدایی نیز یک روش معمول برای ساخت پلیمرها است؛ پلیمرها زنجیره ای از مولکول ها یا مونومرهای تکرار شونده هستند که همانند یک قطار بهم پیوسته اند.
طبیعیت از واکنش آب زدایی برای ساخت قندهای پیچیده از گلوکز و پروتیین ها و سایر بلوک های ساختمانی بیولوژیکی مانند سلولوز استفاده می کند. تولید کنندگان پلاستیک از این واکنش برای ساخت همه چیز از نایلون گرفته تا پلی استر استفاده می کنند.
اما محققان با اشاره سنتز به عنوان یک مشکل دیرینه در این حوزه خاطر نشان کردند که یک روش آب زدایی مانند روش ابداعی آنها کارایی کل این رویه را از کشف مشتقات جدید گرفته تا ساخت محصول تجاری بالا می برد. آنها سرعت نسبتا سریع این واکنش و قابلیت انجام آن را در دمای اتاق از دیگر مزایای روش ابداعی خود عنوان کردند.
با این حال محققان همچنان در حال فعالیت برای تکمیل روش خود هستند و در عین حال تلاش دارند تا روش های سنتز آب زدایی را برای سایر طبقات پلیمرهای کانجوگیت بکار برند.نتایج این تحقیق در مجله Chemistry – A European Journal منتشر شده است.
مطالب مرتبط