پهنای باند فوق پهن فناوری که موقعیت‌یابی را متحول می‌کند

با همکاری سونی و سامسونگ صورت می‌گیرد

شرکت‌های سونی و سامسونگ به عنوان بخشی از کنسرسیوم “FiRa” با احیای پهنای باند فوق پهن در پی بهبود ردیابی موقعیت مکانی هستند.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از انگجت، وقتی صحبت از فناوری بی‌سیم با برد کوتاه می‌شود، چند گزینه در ذهن متبادر می‌شود. به عنوان مثال فناوری‌های وای‌فای(WiFi) و بلوتوث اکنون دیگر جزئی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما شده‌اند. برخی دیگر نیز آمده‌اند و رفته‌اند و به کلی فراموش شده‌اند.

در حال حاضر یکی از مواردی که در دهه 2000 میلادی بسیار زیاد بود اما در آن برهه خیلی موفق نبود، پهنای باند فوق پهن(UWB) است که اکنون به لطف کنسرسیومی متشکل از نام‌های بزرگ دنیای فناوری نظیر سونی و سامسونگ دوباره احیا خواهد شد.

کنسرسیوم “FiRa” که مخفف کلمات Fine و Ranging به معنای برد مناسب است شرکت‌هایی همچون سامسونگ، بوش، سونی و لایت‌پوینت را در خود می‌بیند و همه آنها متعهد به رشد اکوسیستم UWB هستند.

این فناوری که از استاندارد IEEE  موجود (802.15.4 / 4z) استفاده می‌کند، ویژگی‌های اتصال بی‌سیم با نرخ کم داده را تعریف می‌کند.

“فیرا”(FiRa) در تلاش است تا یک استاندارد جدید برای این فناوری تنظیم کند که بتواند به طور کامل زندگی روزمره را متحول کند.

فناوری “UWB” با ارسال میلیاردها پالس در طیف گسترده‌ای از فرکانس، چندین گیگاهرتز در پهنای باند کار می‌کند. سپس گیرنده مربوطه با گوش دادن به یک دنباله از پالس‌های آشنای ارسال شده توسط فرستنده، آنها را به داده تبدیل می‌کند.

از آنجا که UWB مدرن محدود به قدرت خیلی پایین است، تداخل بسیار کمی با دیگر طیف‌های بی‌سیم موجود دارد و از نظر تشخیص موقعیت مکانی نیز ایمن و بسیار دقیق است.

این مزایا در دهه 2000 باعث شد UWB به خوبی در برنامه‌های نظامی و پزشکی استفاده شود. اکنون به لطف توسعه اینترنت اشیا(IoT) استفاده‌های گسترده‌تری نیز دارد.

طبق اطلاعات فیرا، “UWB” می‌تواند برای شناسایی و تأیید اعتبارنامه امنیتی افراد مورد استفاده قرار گیرد، بدون اینکه لازم باشد تلفن همراه از جیب فرد خارج شود. این امر می‌تواند مسیریابی و ردیابی مکانی در مکان‌های بزرگ و شلوغ مانند فرودگاه‌ها و مراکز خرید و یا پیدا کردن خودرو در پارکینگ‌های بزرگ را تسهیل کند. این فناوری حتی می‌تواند به شما در پیدا کردن دوستتان بین جمعیت کمک کند.

البته تا رسیدن این فناوری به دست کاربران راه زیادی باقی مانده است، اما هم‌اکنون در صنعت وسایل نقلیه در حال بهره برداری است.

“یانگبوم پارک” نایب رئیس انجمن فناوری ارتباطات از راه دور می‌گوید: فناوری “برد مناسب” دستگاه به دستگاه بدون نیاز به تجهیزات اضافی برای کاربردهای خانگی یا صنعتی بسیار مفید است. ما معتقدیم که این فناوری زندگی ما را متحول خواهد کرد. /ایسنا

مطالب مرتبط