کشتی های سازگار با محیط زیست

نوآوری در طراحی کشتی های سازگار با محیط زیست

شبیه سازی شرایط قطب شمال در استخر آزمایشی

محققان اروپایی می خواهند که دمای استخر برای آزمایششان مثل محیط قطب شمال باشد. آب شور این استخر آزمایشی در نقطه انجماد است. آنها ابتدا ضخامت ورق یخ را اندازه می گیرند.

کینتن هیست مهندس طراح کشتی می گوید: «در هر یک از آزمایشها ۲۰۰ اندازه گیری انجام می دهیم: ضخامت یخ را در ۲۰۰ مکان مختلف در استخر اندازه می گیریم. زیرا ضخامت یخ همه جا یکسان نیست. این همان وضعیتی است که در قطب شمال وجود دارد. در نتیجه با توجه به طولانی بودن زمان آزمایشها باید سعی کنیم به یک ضخامت میانگین مناسب برای یخها دست یابیم تاداده هایی که بدست می آوریم دقیق باشد.»

طراحی جدید پروانه کشتی برای صرفه جویی در مصرف سوخت

پس از انجام این آزمایشها نوبت به کار مهندسان دریایی و مهندسان مکانیک می رسد. آنها می خواهند بدانند مدل ملخ بزرگتری که به تازگی طراحی کرده اند در شرایط حاد چقدر بهتر کار خواهد کرد.

رنه بوسمان، مهندس مکانیک می گویند: «در جلو میزان مقاومت این مدل را اندازه می گیریم. در پشت هم سرعت چرخش و همچنین رانش و گشتاور در پروانه را اندازه گیری می شود. میزان نیروهای جانبی و گشتاور خمشی را نیز اندازه می گیریم.»

این آزمایشها بخشی از یک پروژه تحقیقاتی اروپایی است که هدفش طراحی کشتی های کارآمدتر است و محیط زیست را کمتر آلوده کند. محققان می گویند این مدل آزمایشی می تواند نوید دهنده ابزار جدیدی در آینده باشد.

گرکو هاگستین مهندس مکاترونیک می گوید: «ما متوجه شدیم که این مدل بسیار جالبی برای پروانه کشتی است که بالقوه می تواند در مصرف سوخت هم صرفه جویی کند. این مدل آزمایشی است. شاید در مرحله نهایی ساخت پروانه به دلایل عملی و درخواست صاحب کشتی به تغییرات جزیی نیاز باشد. به هر حال طراحی این پروانه گامی به سوی نسل جدید کشتی هاست.»

محققان در یک کارخانه کشتی سازی در هلند مشغول طراحی و ساخت نسل جدیدی از کشتی ها هستند. آنها اینجا یدک کشی ساخته اند که با سیستم دنده معکوس کار می کند و بدنه آن طوری طراحی شده است که در سرعت بالا توانایی مانور بیشتری دارد. این یدک کش در بنادر پرتردد کاربرد دارد

روبرت ون کوپرن، مهندس مکانیک می گوید: «کشتیهای بزرگ به بندر ما وارد می شوند. در نتیجه نیاز به یدک کشهای قدرتمند داریم. اما این یدک کشها فضای کافی برای مانور ندارند. با این طراحی جدید بدنه، این یدک کشها امکان مانور خواهند داشت.»

استفاده از سوخت سبز

مرحله بعد ساخت یدک کش هایی است که موتورشان با گاز طبیعی فشرده کار بکند.

از نظر دانشمندان این سوخت سبز می تواند توان رقابت سازندگان کشتی در بازار را افزایش بدهد. رمکو ون ووخت، مهندس کشتی می گوید: «برای رقابت کردن نیاز به صرفه جویی در هزینه ها مثلا هزینه مربوط به سوخت دارید. اما گسیل کمتر گازهای گلخانه و آلاینده نیز در بسیاری از بناددر مسئله مهمی است. در کشتی های مسافربری، کشتی تفریحی و کشتی های حفاری سیستمهای هیبریدی مورد استفاده است. برای اینکه از بازار عقب نمانیم باید از آن تبعیت کنیم.»

محققان امیداوارند که این فناوری ها تا ۵ سال آینده وارد بازار بشود.

مطالب مرتبط