کشف مواد مخدر با استفاده از تراشه ارزان قیمت

کشف مواد مخدر با استفاده از تراشه ارزان قیمت

محققان موفق به ساخت تراشه ارزان قیمتی شده اند که در عرض چند دقیقه وجود کوکائین را در نمونه های بیولوژیکی تشخیص می دهد.

به گزارش آردی نیوز به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، این تراشه که قادر به حس مواد شیمیایی است می تواند جایگزین امیدبخشی برای تشخیص مواد مخدر باشد.
محققان دانشگاه بوفالو در آمریکا که موفق به ابداع این فناوری شده اند، امیدوارند که از این فناوری در یک دستگاه دستی و قابل حمل برای تشخیص انواع مواد مخدر در نمونه های بیولوژیکی خون، تنفس، ادرار و یا آب دهان استفاده شود.
آنها خاطرنشان کردند این تراشه که عملکرد بالایی دارد می تواند در عرض چند دقیقه وجود کوکائین را در نمونه های بیولوژیکی فرد تشخیص دهد.
این تراشه ارزان قیمت است در حالی که آزمایش های بیولوژیکی کنونی پر هزینه هستند و فرآیند کندتری دارند.
این تراشه جدید که ساختاری معروف به metasurface دارد، از چند لایه افقی مواد که روی یکدیگر قرار گرفته اند، تشکیل شده است؛ یک صفحه از مواد دی الکتریک مانند اکسید سیلیکون یا اکسید آلومینیوم میان یک آیینه نقره ای در پایه این تراشه قرار گرفته است و یک نانوماده هیبرید از نانوذرات طلا و نقره سطح فعال این تراشه را تشکیل می دهد.
به گفته محققان، این تراشه نور را در لبه های نانوذرات طلا و نقره گیر می اندازد؛ قسمتی از نور به دام افتاده زمانی که روی سطح تراشه فرود می آید، با مولکول ها واکنش می دهد و به صورت نوری از انرژی های جدید پراکنده می شود.
آنها ادامه دادند: این تراشه با روشی بسیار مشابه نحوه مشخص شدن الگوهای قابل تشخیص در اثر انگشت، نوع مواد شیمیایی حاضر در نمونه مورد آزمایش را نشان می دهد.
یافته های محققان دانشگاه بوفالو در مجله Small Methods منتشر شده است.

مطالب مرتبط