اپل در فکر ساخت کامپیوتری با نمایشگر تاچ

اپل در فکر ساخت کامپیوتری با نمایشگر تاچ

طبق گزارشات اپل مشغول کار روی سری جدیدی از کامپیوترهای خود تحت اسم رمز «ستاره» یا استار است. پروژه ستاره که کاملا متمایز از محصولات کمپانی کوپرتینویی از جمله مک بوک و آیپد پرو است طبق شایعات «خانواده جدیدی از گجت» را در بر می گیرد. این محصول در اصل نوعی کامپیوتر با نمایشگر تاچ خواهد بود که نسخه ای متفاوت از iOS را اجرا میکند.

در گزارش منتشر شده توسط نشریه 9to5mac اشاره دقیقی به جزئیات این محصول نشده و هیچ منبع مشخصی هم برای آن ذکر نشده با این حال شمایی کلی از این گجت در آن به تصویر کشیده شده است. پروژه استار همانطور که در بالا گفته شد به کامپیوتری با نمایشگر تاچ مربوط می شود که از درگاه سیم کارت، GPS و قطب نما پشتیبانی می کند و بدنه آن نیز در برابر آب مقاوم است. تمامی این امکانات البته به دستگاهی موبایل مشابه به آیپد اشاره دارند، با این همه 9to5 Mac خاطر نشان کرده که این دستگاه به Extensible Firmware Interface (رابط کاربری فریمور قابل بسط) یا EFI نیز مجهز است.

کامپیوتر تاچ اپل

در هر حال اگر چنین خبری صحت داشته باشد و پای EFI در میان باشد می توان انتظار داشت که دستگاه مورد بحث به یک نوت بوک با معماری ARM شباهت داشته باشد که احتمالا امکاناتی نظیر پشتیبانی از LTE برای آن در نظر گرفته شده است.

البته بهتر است تا تایید شدن این خبر توسط اپل اندکی با دیده تردید به آن نگریسته شود با این حال فراموش نکنیم که این شرکت سالهاست هوادارانش را برای عرضه یک مک بوک اقتصادی تازه در انتظار گذاشته است. اضافه کنیم که تمامی شایعات تا به امروز در رابطه با لپ تاپ در دست ساخت اپل همگی به مک بوک یا مک بوک ایر تازه اشاره دارند با این حال معرفی یک دستگاه هیبریدی از جانب آن نیز چندان خالی از لطف نخواهد بود. جالب است بدانید که هم اکنون خبرهایی در رابطه با ساخت نمونه های اولیه از چنین محصولی و همچنین تست آنها توسط برخی از کارکنان اپل شنیده می شود. حتی خبر رسیده که این محصول احتمالا تا سال ۲۰۲۰ میلادی رونمایی می شود.

مرز میان مک و iOS سال هاست که به مانع اصلی پیش روی اپل برای جهش به آینده بدل شده. امکاناتی نظیر تاچ بار در مک بوک پرو یا کیبورد هوشمند آیپد پرو همگی نمونه هایی از راهکارهای اتخاذ شده توسط اپل هستند تا مرز میان این دو سیستم عامل در حد ممکن کم شود. حتی اوایل امسال نیز شایعاتی شنیده شده مبنی بر اینکه امسال اپل برنامه ریزی ها برای انتقال اپ های iOS به مک را آغاز کرده که این قابلیت برای محصولی نظیر پروژه ستاره بسیار کاربردی خواهد بود.

شاید این بار نیز قرار است که شاهد عقب نشینی این کمپانی از مواضع پیشین خود در رابطه با محصولات هیبریدی باشیم. اگر یادتان باشد چندی پیش تیم کوک با انتقاد از محصولات خانواده سرفس مایکروسافت گجت های هیبریدی را به ترکیب یخچال و مایکروویو تشبیه کرد و اعلام نمود که اپل هیچگاه در این مسیر قدم نمی گذارد.

/دیجایتو

مطالب مرتبط