تولید آب قابل تزریق در موسسه رازی بزودی

رئیس بخش تصفیه سرم‌های درمانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی از تولید آب قابل تزریق در این موسسه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این محصول در فرمولاسیون نهایی سرم‌های درمانی و سایر فرآورده‌های قابل تزریق به بدن انسان کاربرد دارد.  به‌زودی آب قابل تزریق (WFI) در موسسه رازی تولید می‌شود. این نوع آب کاملا سترون و استریل بوده، فاقد هر نوع ماده میکروبی و ذرات ناخواسته است و قابلیت تزریق به بدن انسان بدون ایجاد کوچکترین اختلال را دارد.

دکتر مجید تبیانیان با بیان اینکه آب WFI کاربردهای متنوعی در داروسازی، حل کردن داروهای خشک، حلال واکسن‌های لیوفیلیزه مانند سرخک، سرخجه و اوریون (MMR) و موارد متعدد دیگر دارد و در پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است.

تبیانیان با اشاره به اینکه از آب قابل تزریق در بخش‌های مختلف موسسه رازی می‌توان استفاده کرد، یادآور شد: کاربرد مهم این محصول برای تولید سرم‌های درمانی و واکسن‌های سرخک و سرخجه است که فرآورده‌های تزریقی انسانی محسوب می‌شوند و آب مصرفی باید کاملا خالص باشد.

به گفته وی، این محصول در بخش‌های تحقیقاتی موسسه برای کشت سلول نیز کاربرد دارد، ضمن اینکه با توجه به ظرفیت بالای تولید آب قابل تزریق در موسسه رازی، به مراکز علمی و شرکت‌های داروسازی نیز قابل عرضه است.

رئیس بخش تصفیه سرم‌های درمانی موسسه رازی، با اشاره به اینکه آب یک حلال بیولوژیک است و برای تولید محصولات بیولوژیک و دارویی از دو نوع آب استفاده می‌شود، گفت: آب خالص (PW) برای شست‌وشو یا تولید محصولاتی که استریل بودن آب از اهمیت کمتری برخوردار است، به کار می‌رود؛ اما در فرمولاسیون نهایی فرآورده‌های قابل تزریق حتما از آب WFI استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد: آب قابل تزریق به علت خالی بودن از هر نوع عوامل میکروبی و ناخالصی، بالاترین سطح خلوص را دارد و با راه‌اندازی خط تولید این محصول در موسسه رازی، قادر به تامین نیاز موسسه خواهیم بود.

مطالب مرتبط