شناسایی زیردریایی دشمن با کمک موجودات دریایی

ارتش آمریکا در نظر دارد برای شناسایی زیردریایی‌های دشمن، مهندسی ریزارگانیسم‌های دریایی را آغاز کند. وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) در جستجوی راهی برای مهندسی ریزارگانیسم‌ها است. ارتش آمریکا امیدوار است که بتوان با استفاده از مهندسی ژنتیک، ریزارگانیسم‌های دریایی را برای اطلاع از عبور زیردریایی‌های دشمن و یا حتی غواصان آنها به کار گرفت.  این موضوع، تنها یکی از کاربردهای نظامی مهندسی ارگانیسم‌ها است و شاید بتواند امکان استتار را برای جلوگیری از شناسایی شدن فراهم کند و نیروها را از شرایط دشوار نجات دهد.

در این پژوهش که با حمایت “آزمایشگاه پژوهش‌های دریایی آمریکا”(NRL) صورت می‌گیرد، یک ارگانیسم فراوان دریایی مانند “مارینوباکتر”، از نظر ژنتیکی تغییر داده می‌شود تا نسبت به مواد خاصی که از کشتی، غواص و یا تجهیزات دشمن باقی می‌مانند، واکنش نشان دهند. ممکن است این مواد، فلزات، سوخت، DNA انسان یا برخی مولکول‌هایی باشند که به صورت طبیعی در اقیانوس وجود ندارند و از زیردریایی‌ها به جا می‌مانند.

“سارا گلاون”(Sarah Glaven)، از پژوهشگران آزمایشگاه پژوهش‌های دریایی آمریکا گفت: ما در این پژوهش، توانایی میکروب را در متوقف کردن الکترون‌ها می‌گیریم و سپس از الکترون‌ها برای مشخص کردن وسایل نقلیه خودران استفاده می‌کنیم.

گلاون باور دارد که این پژوهش می‌تواند شواهدی واقعی ارائه دهد که برای استفاده در حوزه نظامی کارآمد هستند. گفتنی است که مقامات نظامی اعلام کرده‌اند این پژوهش، هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد. / ایسنا

مطالب مرتبط