پرواز آزمایشی بوئینگ 737 مکس؛ تا بازگشت به آسمان راهی طولانی در پیش است

Boeing 737-MAX8-200 K66201

استیو دیکسون، رئیس اداره هوانوردی فدرال آمریکا، با ابراز رضایت از آخرین پرواز آزمایشی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس، گفت که تا بازگشت این هواپیما به آسمان هنوز کارهای زیادی باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری تحقیق و توسعه، او این اظهارات را پس از پایان پرواز دوساعته‌‌ای که برای ارزیابی سیستم‌های کنترل هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس انجام شد، با خبرنگاران در میان گذاشت. استیو دیکسون در جریان یک کنفرانس خبری مجازی، با اشاره به دوره آموزشی و تجربه شخصی خود با این هواپیما گفت که او به عنوان هوانورد به درک کاملی از سیستم‌ها و چگونگی استفاده از آنها دست یافته‌ است.

رئیس اداره هوانوردی آمریکا پس از سقوط مرگبار دو هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در یک دوره ۵ ماهه که باعث کشته شدن ۳۴۶ نفر شد، قول داده بود تا زمانی که خودش شخصاً با این هواپیماها پرواز نکند و از ایمنی آنها مطمئن نشود، مجوز پرواز را صادر نخواهد کرد.

نقص یکی از سیستم‌های کنترل به نام «ام‌سی‌اِی‌اس» دلیل این سوانح بود. در نتیجه این نقض، سیستم «ام‌سی‌اِی‌اس» با دریافت داده‌های نادرست از حسگر پروازی، هواپیما را به سمت پایین می‌کشید. در هر دو مورد تلاش چندباره خلبان‌ها برای جلوگیری از حادثه بی‌نتیجه بو‌د و نوک هواپیما به صورت خودکار به سمت پایین می‌رفت.

سقوط این ۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در اتیوپی و اندونزی باعث شکایت از این شرکت آمریکایی به دادگاه شد و عملکرد آن تحت بررسی کنگره آمریکا و وزارت دادگستری ایالات متحده قرار گرفت.

به این ترتیب اجازه پرواز هواپیماهای مسافربری ۷۳۷ مکس در سراسر جهان لغو‌ شد و این هواپیماها از سال ۲۰۱۹ تاکنون زمین‌گیر بوده‌‌اند. شرکت بوئینگ تلاش می‌کند که با رفع نواقص ‌و مشکلات این هواپیما، مجوز پرواز آن را کسب کند و مانع زیان‌های مالی بیشتر شود.

این در حالی است که با توجه به این فجایع مرگبار، مراحل آزمایشی وارزیابی سیستم‌های کنترل هواپیما با سختگیری بیشتری انجام می‌شود و فرآیندی طولانی است.

FAA chief Steve Dickson walks out of a Boeing ۷۳۷ MAX, after concluding a test flight and landing at Boeing Field in Seattle,…
استیو دیکسون، رئیس اداره هوانوردی فدرال آمریکا

چهارشنبه گذشته استیو دیکسون، که سابقه خلبانی هواپیماهای جنگی و مسافربری را در کارنامه خود‌ دارد، به همراه چند خلبان اداره هوانوردی فدرال آمریکا و شرکت بوئینگ، این پرواز آزمایشی را از فرودگاه بین‌المللی کینگ کانتی در اطراف شهر سیاتل، که به «بوئینگ فیلد» نیز شهرت دارد، انجام دادند.

در جریان این پرواز، استیو دیکسون تعدادی از طرح‌ها و برنامه‌هایی را که توسط شرکت بوئینگ برای جلوگیری از حوادث مشابه طراحی شده است، آزمایش کرد.

در همین حال، کمیته حمل و نقل و‌ زیرساخت‌های مجلس نمایندگان آمریکا، چهارشنبه گذشته در اقدامی فراحزبی (با مشارکت نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات)، به اتفاق آرا قانون اصلاح فرآیند صدور مجوز پروازی اداره هوانوردی فدرال آمریکا را برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه تصویب کرد. استیو دیکسون در واکنش به تصویب این قانون جدید گفت که کنگره خواستار بهبود وضعیت ایمنی پرواز است، ‌و او و تمامی اعضای اداره هوانوردی فدرال برای تحقق این امر تلاش می‌کنند.

مطالب مرتبط