آیفون‌ها و آی‌پد‌ها نمی‌توانند به شبکه اینترنت وای‌فای با نام‌های غیرمعمول وصل شوند

یک پژوهشگر امنیت شبکه متوجه شده است که وصل شدن آیفون به یک شبکه اینترنت وای‌فای با یک اسم نامعمول، باعث از کار افتادن موقتی دستگاه می‌شود. «کارل شو» محقق امنیت شبکه، دریافته است که  دستگاه‌های آی.او.اس (iOS) شامل آیفون‌ها و آی‌پد‌ها نمی‌توانند به شبکه اینترنت وای‌فای با نام‌هایی از قبیل «%p%s%s%s%s%n» وصل شوند و اگر کسی تلاش کند با چنین نام‌هایی وارد شبکه شود، نه تنها با پیام خطا مواجه می‌شود، بلکه با از دست دادن همه قابلیت‌های وصل شدن به وای‌فای، سایر بخش‌های گوشی یا تبلت هم دیگر کار نمی‌کند.

اگر کاربر بداند که باید چگونه عمل کند، بازگرداندن تنظیمات نسبتا ساده است و به نظر نمی‌رسد که این ایراد نرم‌افزاری آسیب دایمی به دستگاه وارد کند یا آن را در معرض سایر حملات [اینترنتی  و نرم‌افزاری] قرار دهد. از این گذشته، این شبکه وای‌فای به قدری عجیب نام‌گذاری شده است که خیلی بعید است اصلا کاربران بخواهند به چنین شبکه‌ای وصل شوند.

اما این ایراد نرم‌افزاری عجیب، یک نقص غیرعادی در آیفون است و یادآور مسئله‌ای که در اغلب دستگاه‌های جدید به شکل گسترده‌ای برطرف شده است. این موضوع همچنین یادآور نقایص قبلی است که آیفون نمی‌توانست برخی علایم خاص را بشناسد و بخواند. این قبیل ایرادات اغلب با نام «بمب‌های متنی» شناخته می‌شدند و موارد متعددی از رشته‌های مشخص متنی وجود داشت که ارسال آن‌ها از چنین دستگاه‌هایی در قالب متن، به از کار افتادن دستگاه منجر می‌شد.  در این مورد هم بیشتر این احتمال وجود دارد که کسی از این ایراد نرم‌افزاری استفاده کند و بخواهد با یک کاربر آیفون شوخی کند، یا او را آزار دهد. احتمال چنین وضعیتی بیشتر از آن است که این ایراد نرم‌افزاری برای هک یا حملات مخرب مورد استفاده قرار گیرد.

آقای شو می‌گوید که او این مشکل را در iOS ۱۴.۴.۲ پیدا کرده است، اما بسیاری از کاربران متوجه شدند که این مشکل در iOS ۱۴.۶، یعنی در جدیدترین نسخه سیستم عامل نیز که به‌تازگی در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته است، همچنان پابرجاست. احتمال می‌رود که اپل در یکی از به‌روزرسانی‌های بعدی که مداوم انجام می‌دهد، این مشکل را برطرف کند.

روشن نیست که چرا این ترکیب نامعمول از حروف، باعث از کار افتادن دستگاه می‌شود، اما بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی از علامت «درصد» به عنوان بخشی کلیدی از کدهای خود استفاده می‌کنند و از این رو، آیفون احتمالا پیش از آن که دریابد این کد نیست و فرایند را خاتمه دهد، تلاش می‌کند آن حروف را به شکل کد بخواند.

اگر کسی به این مشکل برخورد کند، در نگاه اول مشخص نیست که چگونه می‌توان آن را برطرف کرد. برای مثال، خاموش و روشن کردن وای‌فای این مشکل را حل نمی‌کند. در واقع انجام چنین چیزی ممکن نیست، زیرا این ایراد نرم‌افزاری مانع بالا آمدن صفحه نمایش می‌شود، و حتی با دوباره راه‌انداختن گوشی یا عوض کردن نام شبکه هم مشکل به‌قوت خود باقی می‌ماند.

اما حل این مشکل با رفتن به قسمت تنظیمات، نسبتا ساده است: با کلیک کردن روی تظیمات عمومی و سپس بازنشانی (Reset) و انتخاب گزینه بازنشانی تنظیمات شبکه «Reset Network Settings». این کار باعث بازنشانی تمامی تنظیمات موجود شبکه می‌شود؛ از جمله تنظیمات وی.پی.اِن (VPN) یا سایر شبکه‌های وای‌فای، و نیز آن شبکه‌ای که به این مشکل دامن زده است، و با این کار قاعدتا باید بتوان دوباره به اینترنت وصل شد

مطالب مرتبط