اولین تبلت لوله‌ای جهان تولید شد

محققان کانادایی به تازگی تبلتی تولید کرده‌اند که صفحه نمایشی با قابلیت خم‌شدن دارد و علاوه بر آن می‌تواند به صفحه‌ای مسطح نیز تبدیل شود.

به گزارش آردی نیوز و به نقل از دیلی‌میل، محققان دانشگاه “کوئین” کانادا موفق به تولید تبلتی شدند که اولین تبلت “لوله‌ای” جهان است.

این تبلت “مجیک‌اسکرول”(MagicScroll) نامیده شده است.

 تبلت مذکور  یک صفحه‌ نمایش لمسی انعطاف‌پذیر دارد که دور یک بدنه استوانه‌ای چاپ سه‌بعدی می‌چرخد. این درحالی است که این تبلت می‌تواند به یک صفحه نمایش مسطح نیز تبدیل شود. نمونه اولیه “مجیک اسکرول” توسط آزمایشگاه “رسانه‌های انسانی” این دانشگاه تولید شده است.

ایده تولید این تبلت از طومارهای باستانیان گرفته شده است و صفحه آن ۷.۵ اینچ است.

زمانی‌که کاربران قصد برقراری یک تماس را داشته باشند، باید تبلت را خم کنند و و در حالت لوله‌ای قرار دهند. سپس می‌توانند با قرار دادن آن مقابل گوش‌های خود با فرد مخاطب مکالمه برقرار کنند.

به گفته محققان این پروژه، حالت استوانه‌ای این تبلت، خاصیت “ارگونومیکی” بهتری به محصول می‌دهد.

“ارگونومی”(ergonomic) عبارت است از دانش بکار بردن اطلاعات علمی موجود درباره انسان در طراحی محیط کار. ارگونومی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های انسان را بررسی می‌کند و سپس اطلاعات به دست آمده را در طراحی مشاغل، فرآورده‌ها، محیط‌های کار و تجهیزات به کار می‌بندد.

اگر کاربران تمایل به تماشای نزدیک صفحه تبلت را داشته‌باشند، می‌توانند صفحه را به راحتی از لوله استوانه‌ای خارج کنند و به جست‌وجو در سایت‌های مختلف بپردازند.

رزولوشن صفحه نمایش تبلت “۲K” است و قادر به ثبت تصاویر و ویدئوهایی با کیفیت بالا است.

تبلت “مجیک‌اسکرول” به اندازه‌ای کوچک است که در جیب جای می‌گیرد و بر خلاف بقیه تبلت‌ها،  به راحتی با یک دست حمل و استفاده می‌شود.

محققان این پروژه امیدوارند که در آینده نسخه‌ای از این دستگاه را بسازند که به اندازه یک “خودکار”باشد و به راحتی داخل جیب پیراهن جای گیرد. /ایسنا

مطالب مرتبط