رؤیای توسعه‌دهندگان سخت‌افزار: مینی کامپیوتر لینوکسی VoCore2 معرفی شد

در سال های اخیر استفاده از ابزارهایی مانند رزبری پای به عنوان مینی کامپیوتر برای رفع نیازهای ابتدایی در بین کاربران متداول شده و شرکت های مختلف نیز محصولات متنوعی با توجه به نیازهای بازار توسعه داده اند. حالا یک مینی کامپیوتر مبتنی بر لینوکس جدید به نام «VoCore2» معرفی شده که مرزهای اوپن سورس (متن باز) بودن و قابلیت شخصی سازی را جا به جا کرده است.

محصول مورد بحث از چیپست مدیاتک MT7628AN MIPS با فرکانس 580 مگاهرتز و 128 مگابایت رم DDR2 بهره مند بوده و حافظه داخلی 16 مگابایتی دارد. مینی کامپیوتر VoCore2 همچنین به پورت USB 2.0 با سرعت انتقال اطلاعات 480 مگابیت در ثانیه و درگاه ایترنت (شبکه) 100 مگابیتی مجهز شده و از وای فای 802.11n بهره می برد.

مینی کامپیوتر

اما مهم ترین ویژگی VoCore2، حضور بیش از 20 پین GPIO با قابلیت برنامه ریزی نرم افزاری است که امکان توسعه ابزارهای مختلفی را بر مبنای VoCore2 میسر خواهد کرد.

با استفاده از VoCore2 می توان سرور فضای ابری، دوربین مداربسته یا دستیار هوشمند ساخت

به عنوان مثال می توان با استفاده از یک درگاه کارت حافظه و قابلیت های ارتباطی موجود، VoCore2 را به یک حافظه ابری با قابلیت دسترسی از طریق اینترنت تبدیل کرد یا با اتصال یک وب‌کم به پورت USB، دوربین مداربسته ساخت. استفاده از میکروفون برای تبدیل VoCore2 به یک دستیار صوتی هوشند نیز از دیگر گزینه ها بوده که در کنار موارد مورد اشاره، سطح کاربردی بودن محصول مورد بحث را به نمایش می گذارد.

مینی کامپیوتر

لازم به ذکر است که در صورت استفاده از زبان های برنامه نویسی مانند پایتون، C و جاوا قابلیت های VoCore2 ارتقا یافته و می توان به عنوان یک مینی کامپیوتر واقعی از آن استفاده کرد.

گفتنی است VoCore2 در حالت عادی 50 دلار قیمت دارد که به خاطر نزدیکی کریسمس، این رقم به 42.99 دلار رسیده و جالب اینکه نام ایران هم در فهرست کشورهایی که امکان سفارش VoCore2 را دارند، دیده می شود.

منبع: دیجایتو

مطالب مرتبط